Mi a hőszivattyú?
A hőszivattyú olyan fűtő/hűtő berendezés, ami az egyik oldalról kivont hőt a másik oldalra szállítja, tehát az egyik irányba fűt, a másikba pedig hűt és mindezt környezetbarát módon teszi. A hőszivattyú a természetben „ingyen” elérhető energiát hasznosítja fűtésre – más fűtési rendszerekkel például a gázfűtéssel ellentétben -, használati melegvíz előállításra, hűtésére is függetlenítve ettől minket a fosszilis tüzelőanyagoktól. Utóbbi esetben a hőszivattyú fordított üzemmódban működik, vagyis ebben a funkciójában nem fűti, hanem hűti az otthonunkat, mindezt úgy, hogy a fűtéscsövekben nem melegvizet keringtet, hanem hideget. Megfordítva a körfolyamatot, a házból vonja el a hőt és vezeti a szabadba.
Hőszivattyú típusai
Annak alapján, hogy milyen környezetből nyerik ki és adják le a fűtéshez vagy hűtéshez szükséges energiát, számos hőszivattyú típus létezik. Három változat a legelterjedtebb:
- levegő-víz hőszivattyú, ahol levegőből nyerjük ki a hőt és vizet melegítünk vele,
- víz-víz hőszivattyú, ahol talajvizet használjuk a meleg előállításához, illetve
- talajszondás hőszivattyú, amelyiknél a geotermikus hőt (földhő) hasznosítjuk.
A felsoroltakon kívül léteznek még hőszivattyús üzemű klímaberendezések (légkondicionálók) is, amiket nevezhetünk levegő-levegő hőszivattyúnak is.
Hőközpont
A hőközpont egy olyan egység, amely a hőszivattyú és a hőleadók közötti összeköttetést biztosítja. A hőközpont feladata a hőszivattyú által készített fűtési és használati melegvíz tárolása illetve annak megfelelő időben és mennyiségben történő továbbítása a padlófűtésbe, radiátorokba és a melegvíz fogyasztókhoz. Egy nem megfelelően tervezett hőközpont esetén hiába van egy kiváló minőségű hőszivattyúnk a rendszer nem fog hatékonyan működni. A hőközpont tervezéskor figyelni kell a megfelelő térfogatú és csonk méretű puffertartály kiválasztásra.